Apologetyka cz.III - musi być pierwsza przyczyna

KWI
5

Ostatnią część rozważań apologetycznych (link do poprzedniej części) zakończyliśmy twierdzeniem, że wskazówki mechanicznego zegarka nie mogą poruszać się bez sprężyny. No tak, ale przecież sprężyna zegarka musi również posiadać swoją przyczynę... A skoro mowa o zegarkach, to św. Maksymilian zapytał swojego towarzysza podróży:

,,- Cóż by pan pomyślał o człowieku, który by tak dowodził o swym zegarku: ,,Ten metal z okładki sam przypadkiem oderwał się w kopalni, sam dziwnym trafem przetopił się, przeczyścił i uformował wedle obecnego kształtu. Napis także przypadkiem na nim się wyrył. Szkiełko również przypadkiem się przetopiło i wyszlifowało. Także kółka same się zrobiły. I inne części składowe zegarka zupełnie przypadkiem się utworzyły; a następnie zespoiły w obecnym porządku i tak bez myśli ludzkiej ani też ręki – przypadkowo całkiem – wskazuje on godziny”. Gdyby ten człowiek zupełnie na serio tak twierdził, co by pan o nim powiedział? 

- Że cierpi chyba na zboczenie umysłu. - Otóż w przyrodzie mamy organizmy bez porównania misterniej zbudowane. Zapewne podziwiał pan, studiując anatomię, budowę takiego oka ludzkiego. Ile tu różnych części, jak one delikatne i jak wspaniale służy do widzenia. Cała przyroda składa się z milionów i miliardów organizmów, które żyją, rozwijają się i rozmnażają. Czyby więc można twierdzić, że te cuda przyrody to przypadek? Mógłby kto powiedzieć: ,,Nie dzieje się to bez przyczyny – prawda, ale te przyczyny mają jeszcze swoje przyczyny, a te także swoje przyczyny”. Czy jednak w tej serii przyczyn, choćby nawet pchniętej w nieskończoność, nie musimy przyjąć jakieś pierwszej przyczyny? Przyczyny bowiem inne nie dają od siebie żadnych doskonałości, ale tylko podają, to, co same otrzymały, a nam chodzi o twórcę doskonałości. – Musi być jakaś pierwsza przyczyna…i…to jest – Bóg."

Prawo przyczynowości oznacza, że coś bardziej doskonałego nie może powstać z czegoś mniej doskonałego. Zasada przyczynowości jest bardzo ważna, jeśli ją odrzucimy to nie będzie już na czym oprzeć rozumowych dowodów na istnienie Boga. Ojciec Garrigou- Lagrange pisze: ,,w świecie znajdujemy rzeczy, które osiągają swoje istnienie, a potem znikają, rzeczy, których życie jest chwilowe i ulegające zniszczeniu. Jeśli wzniesiemy się powyżej tej ograniczonej doskonałości, na szczycie znajdziemy tego, który odwiecznie jest samo-istniejącą Doskonałością. Tego, który jest samym życiem, samą mądrością, samym dobrem, samą świętością”. 

Ojciec Garrigou-Lagrange w komentarzu do encykliki Humani Generis zauważa , że teoria ewolucji odrzuca zasadę przyczynowości:  ,,Zwierzęta lub gatunki niższe od człowieka nie mogą same z siebie nadać embrionowi tego co wskazuje na jego wyższą pozycję wśród gatunków. Gdyby wtedy coś bardziej doskonałego byłoby wytworzone przez coś mniej doskonałego, a w skutku byłaby większa doskonałość niż w przyczynie, co jest sprzeczne z zasadą przyczynowości".

Nabożeństwo pierwszych sobót

czytaj dalej

Uroczystości i święta

czytaj dalej

Copyright 2012–2018 Serwis Rycerstwa Niepokalanej Tradycyjnej Obserwancji